Artist in Residens Vara konserthus
Under 2023 har Spinn inlett ett samarbete med Vara Konserthus som resulterar i en föreställningen Svansen, premiär 31 jan 2024.
Att vara Artist in Residence på Vara Konserthus betyder att som artist, under en begränsad tid, få tillfälle att fördjupa och testa sin produktionsidé. Detta är ett sätt för Vara Konserthus att skapa konstnärlig utveckling och ny scenkonst samtidigt som publiken får chans att lära känna en artist lite närmare. Många av de tidigare produktionerna som tagits fram har senare gått på turné runtom i landet.
Under 2023 inleder Spinn ett samarbete med Vara Konserthus kring en produktionen Svansen riktad till barn 3-5 år. I samarbetet ingår också den välrenommerade koreografen Minna Krook. Svansen kommer att visas för förskolor i Vara kommun. Föreställningen har premiär på Vara Konserthus 31 jan 2024.
Ytterligare samarbeten Förutom produktionen Svansen planeras det ytterligare samarbeten under Spinns tid som Artist in Residens. Mer information om detta kommer snart så håll utkik på här på hemsidan.
Information
Artist in Residens på Vara konserthus